top of page
Vyhledat

Konference Umění ve zdraví přivítá zástupce mezinárodní kulturní scény v Brně

Mezinárodní konferenci propojující současné umění a zdraví s názvem Umění ve zdraví, Zdraví v umění, kterou Vize tance pořádá ve spolupráci se statutárním městem Brno se bude konat v termínu 10.–12. října 2023 v centru nezávislé tvorby CO.LABS.





Cílem konference je rozvoj mezioborových kompetencí zúčastněných uměleckých a odborných zdravotně sociálních pracovníků skrze vzdělávání, sdílení a rozšiřování know-how o možných dopadech umění na zdraví společnosti a wellbeing jedinců v kontextu mezinárodní mezioborové spolupráce současného tance, výtvarného umění a hudby. Akce se uskuteční v centru nezávislé tvorby CO.LABS v Brně na Kounicově 20 ve spolupráci se statutárním městem Brno.


„Vize tance v posledních letech realizuje řadu multioborových vzdělávacích aktivit, ať už online či offline seminářů a mezinárodních konferencí. Právě multioborovost je pro rozvoj současného tance důležitá a zároveň i udržitelná,”

říká předsedkyně Vize tance Markéta Málková. Uspořádáním interdisciplinární konference s mezinárodní účastí chce Vize přinést mezi umělce a odbornou veřejnost znalosti a zkušenosti z terapeutické praxe, která může jednak rozvíjet jejich praxi uměleckou, druhak přispět k jejich vlastní regeneraci a péči o své duševní a fyzické zdraví.

„Formát umožní reflexi zahraničních a českých přístupů v oblastech pohybové terapie, arteterapie a muzikoterapie a zároveň nabídne profesionálním umělcům možnost seznámit se s metodami a postupy vodní terapie watsu pro fyzickou a mentální regeneraci a zavedení nových témat, přístupů a metod do vlastní umělecké činnosti. Termín konference 10. 10. – 12. 10. 2023 byl vybrán v souvislosti se Světovým dnem duševního zdraví, který každoročně připadá na 10. října,“

říká hlavní organizátorka akce Blanka Marková.


První den se svými teoretickými příspěvky vystoupí řada zahraničních a tuzemských hostů, jako například německá kulturní manažerka Jutta Pöstges s tématem destigmatizace umělců s postižením, izraelská nezávislá choreografka Galit Liss, která vyvinula novou metodu pohybu pro ženy v seniorním věku či britský kombinovaný umělec William Longden zabývající se hudební terapií. Producentka Lia Prentaki představí možnosti participace na kulturních aktivitách prostřednictvím britského opatření univerzální personalizované péče social prescribing”. Pozvání dále přijali kurátor a garant Open Art Studia Masarykovy univerzity Pavel Sochor, nebo zakladatelka Tance Praha a neúnavná propagátorka pohybu u všech věkových, sociálních a etnických skupin Yvona Kreuzmannová.




Druhý den proběhnou praktické semináře a workshopy na témata taneční terapie, arteterapie, hudební terapie a vodní pohybová terapie WATSU. Workshopy jsou otevřeny nejširší veřejnosti, s Galit Liss si budou moci rozvinout svou schopnost pohybu ženy v seniorním věku, hudební experimentátorka Nikol Štrobachová povede s Hanou Lukaščíkovou interaktivní workshop Vlnění zaměřený na propojení elektronických zvukových vln, smyslového vnímání a pohybu. Zejména pro fyzicky namáhané tanečníky a perfromery z oblasti nového cirkusu je připraven workshop vodní terapie Watsu®, která má pozitivní vliv na tělesné, duševní a sociální zdraví člověka. Pro networking a vzájemnou zpětnou vazbu bude sloužit společné dopolední setkání 12. října.

„Vedle umělecké reflexe dojde u účastníků konference i k rozvoji řady kompetencí, ať už jde o regeneraci psychického i fyzického stavu těla nebo vyrovnáním se se stárnutím či nemocí,”

doplňuje Marková.




Účast na konferenci i workshopech je zdarma na základě registrace:



Registrace na workshopy budou spuštěny začátkem měsíce září 2023.





Akce se koná díky podpoře Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury ve spolupráci se Statutárním městem Brno.


Comments


bottom of page